D38999/26MD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
15
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MD15PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15PN Overview
D38999/26MD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER