D38999/26MD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
15
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Datasheets
D38999/26MD15PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15PN Overview
D38999/26MD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER