D38999/26MD15PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD15PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15PE Overview
D38999/26MD15PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER