D38999/26MD15PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Datasheets
D38999/26MD15PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15PE Overview
D38999/26MD15PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER