D38999/26MD15PE
Mfr.Part #
D38999/26MD15PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Orientation :
E
Datasheets
D38999/26MD15PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15PE Overview
D38999/26MD15PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER