D38999/26MD15PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Filter Feature :
No
Number of Positions :
15
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium, Composite
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MD15PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15PD Overview
D38999/26MD15PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER