D38999/26MD15PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium, Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Pin
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26MD15PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15PD Overview
D38999/26MD15PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER