D38999/26MD15PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium, Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26MD15PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15PD Overview
D38999/26MD15PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER