D38999/26MD15PD
Mfr.Part #
D38999/26MD15PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
No
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium, Composite
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26MD15PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15PD Overview
D38999/26MD15PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER