D38999/26MD15PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Published :
2008
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
15
Contact Style :
Pin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-15
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MD15PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15PC Overview
D38999/26MD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER