D38999/26MD15PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15PC
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2008
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
D38999/26MD15PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15PC Overview
D38999/26MD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER