D38999/26MD15PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2008
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Pin
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
15
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Orientation :
C
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD15PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15PC Overview
D38999/26MD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER