D38999/26MD15PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
15
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Published :
2008
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
15-15
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26MD15PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15PC Overview
D38999/26MD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER