D38999/26MD15PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26MD15PB-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15PB-LC Overview
Plug Housing packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Coupling Nut, Self Locking should remain constant.It has a 16 pin configuration.
D38999/26MD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT