D38999/26MD15PB
Mfr.Part #
D38999/26MD15PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Type :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26MD15PB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15PB-LC Overview
Plug Housing packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Coupling Nut, Self Locking should remain constant.It has a 16 pin configuration.
D38999/26MD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER