D38999/26MD15PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
15
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD15PB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15PB-LC Overview
Plug Housing packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Coupling Nut, Self Locking should remain constant.It has a 16 pin configuration.
D38999/26MD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER