D38999/26MD15PA
Mfr.Part #
D38999/26MD15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15PA
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Electroless Nickel
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
15
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
31.34mm
Filter Feature :
No
Ratings :
Pbfree Code :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Composite
DIN Conformance :
Published :
2006
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
15-15
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Color :
Silver
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MD15PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15PA Overview
D38999/26MD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER