D38999/26MD15PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
15
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Size, MIL :
D
Length :
31.34mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MD15PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15PA Overview
D38999/26MD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER