D38999/26MD15PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
15-15
Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Shell Finish :
Electroless Nickel
Length :
31.34mm
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/26MD15PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15PA Overview
D38999/26MD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER