D38999/26MD15JN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
15-15
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15JN-LC Overview
D38999/26MD15JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT