D38999/26MD15JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
15-15
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
HTS Code :
Filter Feature :
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MD15JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15JN Overview
D38999/26MD15JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER