D38999/26MD15JN
Mfr.Part #
D38999/26MD15JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15JN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Termination :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MD15JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15JN Overview
D38999/26MD15JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER