D38999/26MD15JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD15JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15JN Overview
D38999/26MD15JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER