D38999/26MD15JE
Mfr.Part #
D38999/26MD15JE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD15JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15JE Overview
D38999/26MD15JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER