D38999/26MD15JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
Empty Shell :
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD15JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15JE Overview
D38999/26MD15JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT