D38999/26MD15JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
15
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MD15JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15JD Overview
D38999/26MD15JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT