D38999/26MD15JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
15
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD15JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15JD Overview
D38999/26MD15JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER