D38999/26MD15JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD15JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15JD Overview
D38999/26MD15JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER