D38999/26MD15JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MD15JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15JD Overview
D38999/26MD15JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER