D38999/26MD15JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MD15JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15JC Overview
D38999/26MD15JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT