D38999/26MD15JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15JC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
15
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MD15JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15JC Overview
D38999/26MD15JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER