D38999/26MD15JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
15
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26MD15JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15JC Overview
D38999/26MD15JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER