D38999/26MD15JC
Mfr.Part #
D38999/26MD15JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-15
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
15
Termination :
D
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD15JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15JC Overview
D38999/26MD15JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER