D38999/26MD15JB
Mfr.Part #
D38999/26MD15JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
15
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
ROHS3 Compliant
Termination :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Threaded
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MD15JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15JB Overview
D38999/26MD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER