D38999/26MD15JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26MD15JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15JB Overview
D38999/26MD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT