D38999/26MD15JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD15JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded