D38999/26MD15JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Number of Contacts :
15
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
B
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD15JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15JB Overview
D38999/26MD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER