D38999/26MD15JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Published :
2013
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15JA-LC Overview
D38999/26MD15JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15JA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT