D38999/26MD15JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MD15JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded