D38999/26MD15JA
Mfr.Part #
D38999/26MD15JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15JA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Composite
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Filter Feature :
No
Shielded
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Pbfree Code :
yes
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD15JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15JA Overview
D38999/26MD15JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER