D38999/26MD15JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD15JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15JA Overview
D38999/26MD15JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT