D38999/26MD15JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD15JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15JA Overview
D38999/26MD15JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER