D38999/26MD15HN
Mfr.Part #
D38999/26MD15HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15HN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD15HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15HN Overview
D38999/26MD15HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15HN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER