D38999/26MD15HE-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD15HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Shielded
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Published :
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15HE-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 15 pin is provided on the device.
D38999/26MD15HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT