D38999/26MD15HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
15
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD15HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15HE Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD15HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT