D38999/26MD15HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/26MD15HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15HE Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD15HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER