D38999/26MD15HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Gender :
Male
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
15
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26MD15HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD15HE Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD15HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER