D38999/26MD15HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15HD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Filter Feature :
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD15HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15HD Overview
D38999/26MD15HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER