D38999/26MD15HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MD15HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15HD Overview
D38999/26MD15HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER