D38999/26MD15HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Silver
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD15HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15HD Overview
D38999/26MD15HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT